NESPOLÉHEJTE JEN NA STÁT NEBO ŠKOLU, ANEB CO BY MĚLY ZNÁT VAŠE DĚTI

Základy gramotnosti dětí by se měly budovat v rodinách.

Nespoléhejte jen na stát nebo školu, aneb co by měly znát už vaše děti

Česká bankovní asociace monitoruje průběžně finanční gramotnost české veřejnosti. Nepříliš lichotivý každoroční výsledek může vysvětlovat i zjištění, že podle více než dvou třetin dotázaných by se na finančním vzdělávání měl podílet hlavně stát. Ano, finanční gramotnost na školy jednoznačně patří, ale spíše než spoléhat na státní instituce, by se mělo o financích mluvit v rodinách. Co patří k základu, který by měly znát děti i dospělí?

Mějte přehled o příjmech a výdajích

To je úplný základ hospodaření s penězi. Mějte přehled o tom, kolik měsíčně vyděláte a kolik utratíte, ideálně za jednotlivé položky (potraviny, energie, nájem, doprava nebo zábava…). Nabízí se několik variant od metody tužka a papír, přes tabulky až po různé aplikace. Černé na bílém uvidíte, jak si stojíte, jestli se nabízí prostor někde ušetřit a kolik peněz budete potřebovat na plánované výdaje nebo dosažení stanovených cílů.

Vytvořte si rezervu

I když se to lehce řekne, ale už hůře dělá, snažte mít po ruce rychle dostupnou a bezpečně uloženou finanční rezervu. Pomůže vám zvládnout nenadálý výdaj nebo překonat období, kdy se ocitnete bez příjmů, aniž byste si museli půjčovat. Ideální je mít pro uložení rezervy zřízený spořicí účet.

Dluhy – dobrý sluha, zlý pán

Snažte se s pomocí půjček pořizovat pouze věci, které si udrží hodnotu i poté, co budete mít dluh splacený. Máte-li více dluhů, nechte si poradit, jak je sloučit do jednoho. Pokud nemáte pro své volné peníze v danou chvíli lepší využití, poraďte se, zda je lepší dluh splatit dříve, nebo volné penzí raději investovat. Lze spočítat, která varianta je výhodnější.

Řešte finanční problémy včas

Dělat mrtvého brouka se ve financích nevyplácí. Snažte se řešit problémy ideálně před tím, než nastanou. Například banky vám dokáží v mnoha ohledech vyjít vstříc a pomohou situaci řešit, není v jejich zájmu, abyste se jako jejich klienti dostali do finančních potíží.

Investice jako cesta ke zhodnocení peněz

Vydělat peníze, zaplatit výdaje a zbytek nechat ležet na běžném účtu s minimálním úročením je obzvlášť v dnešní době cesta, jak nechat z hodnoty peněz ukusovat inflaci. Chcete-li volné peníze zhodnotit, není jiné cesty než investovat. Způsobů je bezpočet, počínaje časem prověřenými a konzervativními způsoby, až po rizikovější strategie. Investovat navíc můžete už od několika stokorun měsíčně.

Nevsázejte na jednu kartu

Investujte peníze tak, abyste minimalizovali riziko. Znamená to nekoupit například akcie jedné firmy, jejíž případný kolaps by vaši investici fatálně zasáhl, ale investujte mezi více společností. Neměli byste se omezovat výhradně na jednu třídu aktiv, ale kombinovat například akcie a dluhopisy. Poraďte se, jak vytvořit vhodný mix podle individuálních potřeb a cílů.

Nevěřte pohádkám

Obzvlášť v investicích platí, že pokud zní něco příliš dobře, aby to byla pravda, půjde zpravidla o vysoce rizikovou investici nebo podvod. Investujte peníze do časem prověřených a důvěryhodných řešení. Investování není o zbohatnutí přes noc, ale trpělivém, dlouhodobém a ideálně pravidelném zhodnocování prostředků. Chvíli to trvá, ale je to cesta k bohatšímu životu.

Nerozhodujte se pod nátlakem

Promýšlejte své větší nákupy a nenechte se natlačit do nákupu, třeba inzerovanou slevou.. To stejné platí o podepisování smluv, například o různých finančních produktech. Vždy si přečtěte vše, co smlouva obsahuje – není to lehké čtení, ale často odhalíte skryté háčky. Pokud formulacím nerozumíte, nebojte se zeptat. Nebude-li vám to protistrana schopna vysvětlit, je lepší jít o dům dál.

Aktualizujte smlouvy

Finanční produkty, jako jsou například různé pojistky, se neustále vyvíjejí a v některých případech zastarávají. Čas od času je vhodné nechat je prověřit odborníkem, zda stále splňují svůj účel. I během pár let se může na trhu objevit řešení, které bude lépe splňovat vaše potřeby.

Nebuďte na finance sami

Někdo si dokáže opravit auto sám, někdo s ním jede raději do servisu. Člověk nemusí být expert na všechno. A přesně tak to platí o financích. Pokud potřebujete poradit, nechejte si například od známých nebo příbuzných doporučit finančního profesionála, se kterým mají dobrou zkušenost.