ROK 2022 - TĚŽKÝ PRO INVESTORY, OZDRAVNÝ PRO TRH

ROK 2022 – těžký pro investory, ozdravný pro trhy

Loňský rok byl pro investory náročnou výzvou. Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů. Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorší rok v celé historii. Pokud si tedy prohlížíte výroční výpisy ze svých investic, je zcela přirozené, že se Vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce. Je tudíž důležité připomenout si prověřené zásady úspěšného investování a neudělat se svými investicemi chybu, která by Vás mohla stát peníze.

  1. Investujte dlouhodobě. Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako tento, jsou přirozenou součástí investování a jsou i přirozenou součástí vašeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a vám přinesly požadovaný výnos.

Rok 2022 - obrázek 1.

Zdroj: Morningstar. Akciový index Ibbotson Large Company Stock Index. Historické výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích.

  1. Nesnažte se načasovat trh. Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli a předvídat, co se stane zítra, za týden nebo za rok je sázkou do loterie. Proto není ani možné úspěšně určit, zda, nebo kdy z investice na čas vystoupit. A ještě složitější je pak najít správný čas na návrat. Jediná časem prověřená strategie je proto koupit dobře rozložené portfolio kvalitních investic a to dlouhodobě držet.
  2. Rozkládejte riziko. Vlastníte portfolio složené z různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo zlato? Pak je to naprosto v pořádku. Jedním z mnoha způsobů, jak toho dosáhnout, je nakupovat prostřednictvím ETF fondů. Každý ETF fond vlastní několik desítek nebo stovek akcií a dluhopisů z různých zemí v různých světových měnách. Ani takto rozložené portfolio se sice nevyhne výkyvům hodnoty, ale snižuje riziko, že přijdete o peníze a maximalizuje pravděpodobnost, že dosáhnete vytyčených finančních cílů.
  3. Nepanikařte. Pamatujte, že vaše chování je důležitější než chování vašich investic. Je proto potřeba nepodléhat strachu či zklamání a místo toho se disciplinovaně držet plánu a uvedených prověřených zásad. Pokud dokážete v těžkých dobách, jako je tato, investovat více peněz, své dlouhodobé výsledky tím můžete naopak zlepšit.

Rok 2023 je v plném proudu. Ceny většiny aktiv jsou významně nižší než před rokem a mají tak dobrý potenciál k růstu. Přesto nedokážeme určit, jak se budou trhy chovat v příštích týdnech a měsících. Je proto důležité mít jasně definované finanční cíle, investiční plán a disciplínu, dodržovat prověřené investiční zásady.

Vážím si důvěry všech svých klientů a vám rád s investicemi a finančním plánem pomohu.